Darmowa dostawa do Paczkomatu od 400zł
Darmowa dostawa od 400,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest karma

2023-09-05
Czym jest karma

Karma

Nasze rozumienie karmy na Zachodzie, bardzo się różni od prawdziwego znaczenia tego słowa na Wschodzie. Jest dużo nieporozumień i większość ludzi nie wie o co chodzi albo zna jakąś wypaczoną wersję tego słowa. Wiele osób kojarzy to z przeznaczeniem, tajemniczą siłą, przez którą większość rzeczy nam się w życiu przydarza. Często mówi się „taka karma”, albo „karma go i tak dopadnie”. Jakby to był jakiś system kar i nagród. Tymczasem nie jest to prawdziwe znaczenie słowa karma i działa to zdecydowanie inaczej.

 

Czym jest karma?

 

Dosłownie znaczy „działanie”. I to wszystko. Nie oznacza rezultatu działania. Do działania zaliczają się również Nasze myśli i słowa. Całe Nasze życie jest serią różnych działań, które przynoszą jakieś rezultaty. W każdej minucie swojego życia tworzysz swoją karmę, aktualnymi działaniami i w każdej minucie Twoja karma wpływa na Ciebie przez to jakie działania podejmowałeś w przeszłości. Wydaje się proste – dobre działania będą miały dobre konsekwencję, a złe działania niekorzystne. Ale czy rzeczywiście? Nie do końca, ponieważ karma nie działa w sposób liniowy, a wydarzenia się wzajemnie przenikają. Obecny moment jest kształtowany przez przeszłość jak również przez działania tu i teraz, a nasze obecne działania kształtują zarówno przyszłość jak i teraźniejszość. Na pewno trudno to zrozumieć osobom, które od zawsze wierzyły w jakąś wyższą siłę, która nagradzała dobrych i karała złych. To czy coś jest dobre czy złe, zupełnie inaczej jest oceniane na Wschodzie, czyli tam skąd pochodzi pojęcie karmy. Na Zachodzie zło kojarzymy z jakiś czynem, oceniamy według jakiś standardów - uderzył, ukradł… Na Wschodzie złe, szkodliwe działanie - to jest każde działanie wynikające z ego. Czyli wszystkie myśli i koncepcje, przez które nie widzisz żadnego połączenia między sobą, a innymi ludźmi. Typu - jestem Magdalena, a to są inni. Przez większość czasu działamy z poziomu ego. Próbujemy się chronić, ugrać coś dla siebie, dostać coś, być lepszym, krytykujemy ludzi w myślach, oceniamy, zazdrościmy - a to wszystko są działania. To wszystko jest Twoja karma. Działamy nieświadomie, a to przynosi konsekwencję. Mogą być wewnętrzne typu wyrzuty sumienia czy strach, albo zewnętrzne typu utrata pracy. Działając nieświadomie, za każdym razem odgrywamy ten sam scenariusz, czyli jesteśmy ofiarą swojej własnej karmy z przeszłości, swoich działań z przeszłości i wzmacniamy ten schemat w obecnym życiu tu i teraz. To z kolei wpłynie na naszą przyszłość i przyniesie kolejne podobne działania oraz konsekwencję.

Mam nadziej, że rozumiesz już jak ten cykl działa i widzisz, że jest to błędne koło. Nawet nie znając pojęcia karmy i tak będziesz kształtować swój świat zewnętrzny, wzmacniać schemat. Z czasem ten schemat będzie coraz silniejszy, coraz trudniej będzie wybrać inne zachowanie, coraz bardziej będziesz cierpieć i doszukiwać się winy na zewnątrz. Natomiast wszystkie rezultaty wynikają z samolubnego i egoistycznego działania. Egoistycznego czyli chroniącego ego.

Koncepcja karmy dotyczy każdego bezpośrednio. Nie ma od tego ucieczki. Właśnie dlatego warto zastanowić się gdzie jesteś w życiu i dokąd zmierzasz. Bo możesz zawędrować do miejsca, w którym przebywa większość ludzi, czyli do życia pełnego gniewu, negatywności i cierpienia. To co się dzieje teraz - zależy od Twoich działań tu i teraz. Obecne działania kształtują przyszłość. Kluczem jest teraźniejszość. Masz wybór, co zrobisz tu i teraz. Efekt zależy od tego czy to będzie schematyczna odpowiedź w obronie ego czy świadoma. Ale zmiana jest zawsze możliwa. Jeżeli nie podejmiesz tego wysiłku, będziesz robić w kółko te same rzeczy i doświadczać podobnych konsekwencji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel