Darmowa dostawa do Paczkomatu od 400zł
Darmowa dostawa od 400,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

7 Czakr

Czym są CZAKRY?

Według starożytnej filozofii jogi, człowiek jest istotą energetyczną. W ciele człowieka krąży życiowa energia CHI, która specjalnymi kanałami (meridianami) łączą się z głównymi centrami energii w ciele nazywanymi czakrami. Wyróżnia się 7 CZAKR głównych, które są naszym wewnętrznym źródłem MOCY. Umieszczone są wzdłuż kręgosłupa, od dolnej podstawy do korony. Każda z 7 czakr dosłownie wiruje, obraca się jak świetliste koło i pobiera, rozprowadza energię życiową po całym ciele. Nie każdy wie, że mamy wrodzoną, unikalną ILOŚĆ energii CHI, którą dziedziczymy po rodzicach i jest to ilość ściśle określona. Jest to siła napędowa wszystkich procesów życiowych w naszym ciele. W ciągu całego życia zużywamy tą energię, ale również pobieramy z pożywienia, słońca, ziemi, otoczenia w jakim żyjemy. Przepływ energii jest nieustanny. Jeżeli jest harmonijny to doświadczamy zdrowia, szczęścia, radości. Jeżeli zaburzony to objawia się to chorobami, problemami. 

Co zaburza pracę CZAKR?

Czakry to bardzo delikatne centra, w których odbijają się wszelkie doświadczenia życiowe związane z odczuwaniem silnych emocji, w szczególności z ich tłumieniem. Pracę ośrodków energetycznych w ciele zakłóca negatywne myślenie, samokrytyka, pozostawanie w toksycznych relacjach, ale też chemia i konserwanty zawarte w żywności. Zaburzenia w którejkolwiek z tych 7 czakr manifestują się w postaci chorób fizycznych, złego samopoczucia psychicznego i niezadowolenia z danej sfery życia.

Kamienie na odpowiednie CZAKRY

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę czym są czakry, co widać w rosnącym zainteresowaniu kamieniami ochronnymi i energetycznymi. Warto jednak wiedzieć, że tak, jak każda czakra ma odmienne zadania, tak i każdy kamień, czy minerał, ma nieco inne przeznaczenie. Jeśli planujemy więc zakup biżuterii warto dowiedzieć się jakie wybrać kamienie na odpowiednie czakry. Każda z tych 7 czakr funkcjonuje nieco inaczej i każda spełnia nieco inne zadania. Więc nie każdy kamień pasuje do danej czakry. Poniżej artykuł z krótką charakterystyką oraz listą kamieni jakie można zastosować. Warto precyzyjnie dobrać kamienie na odpowiednie czakry. 

Czakra podstawy - Mulandhara 

Czakra korzenia znajduje się u podstawy kręgosłupa w okolicy kości ogonowej. Odpowiada za siły witalne, zdrowie, karierę, pieniądze, chęć do życia, energię do działania. Zaspokaja podstawowe potrzeby w zakresie przetrwania, bezpieczeństwa i ochrony. To także centrum manifestacji. Z czakrą podstawy związane jest nasze ugruntowanie. Bez ugruntowania możemy stać się niestabilni, wybuchamy gniewem i łatwo jest nas wytrącić z równowagi. Kiedy jesteśmy dobrze ugruntowani dobrze radzimy sobie z codziennym stresem, z zaskakującymi nas wydarzeniami, z przykrymi sytuacjami.

Jeśli mamy zbyt otwartą czakrę podstawy to może pojawić się w nas egocentryzm, tyrania, nadmierne przywiązanie do spraw materialnych, niechęć do zmian oraz chęć gromadzenia wokół siebie rzeczy materialnych. Natomiast jeśli czakra będzie zbyt zamknięta, to będzie w nas dominował lęk, niepokój, niezdecydowanie, bojaźliwość, mała odporność psychiczna. Zaniedbana czakra korzenia często przejawia się w oderwaniu od rzeczywistości, odrealnieniu, kłopotach z dbaniem o siebie. Osoby z dysfunkcją tej czakry nie mają poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, liczne kłopoty finansowe.

Umiejscowienie – biodra nogi, podstawa kręgosłupa, narządy płciowe

Kolor – czerwony, brązowy, czarny

Kamienie czakralne - onyks, granat, rubin, hematyt, kwarc dymny, czarny turmalin, 

 

Czakra sakralna - Swadhsthana

Druga czakra znajduje się dwa cale poniżej pępka i jest zakorzeniony w kręgosłupie. To centrum odpowiada za kreatywność, witalność, seksualność, zadowolenie z życia, umiejętność czerpania przyjemności z doświadczeń, intuicje i poczucie własnej wartości. Właściwa równowaga w tej czakrze oznacza zdolność swobodnego przepływu emocji oraz odczuwania i docierania do innych seksualnie lub nie.  

W przypadku nierównowagi energetycznej w czakrze sakralnej mogą pojawiać się schorzenia ginekologiczne, problemy z pęcherzem i prostatą, bóle krzyżowe, niezrównoważony popęd płciowy (nadmierny lub oziębłość). Niedobory energii na tej czakrze to braku chęci do życia, pesymizmem. Zrównoważoną czakrę zaobserwujemy u osoby z dużym wewnętrznym spokojem, z poczuciem stabilizacji, poczuciem bezpieczeństwa, kreatywnością, stabilizacją emocjonalną. Przeładowana czakra może sprawić kłopoty z nadmiernym seksualizmie, nimfomanii, postrzeganiem życia tylko poprzez jego przyjemności. 

Umiejscowienie - dolna część brzucha, genitalia, macica

Kolor - pomarańczowy

Kamienie czakralne - karneol, kamień słoneczny, kamień księżycowy, agat, cytryn, 

 

Czakra splotu słonecznego - Manipura

Trzecia czakra jest centrum osobistej mocy, miejscem ego, namiętności, impulsów i siły. Odpowiada za to jak realizujesz się w świecie materialnym. Czakra splotu mówi o naszej kreatywności, zadowoleniu z życia, twórczości, wewnętrznej motywacji do działania, namiętności, pewności siebie. Odpowiada za naszą osobowość, za nasze ego, pomniejszone lub zbyt nadęte. Z tym obszarem związana jest nasza wola, to siła naszego życia, nasza witalność. 

Nierównowaga w czakrze splotu to ściśnięte żołądki, zapadnięte przepony, duże brzuchy. Strach przed uaktywnieniem wewnętrznej mocy, wycofywanie się z życia. Gdy czakra splotu jest zbyt otwarta, to nasze ego może być zbyt rozdęte, możemy być zbyt władczy mieć skłonność do manipulacji wobec innych , możemy za wszelką cenę chcieć stawiać na swoim. Jeśli czakra jest zablokowana wtedy nadmiernie przejmujemy się tym co mówią inni, mamy brak poczucia własnej wartości, nie potrafimy mówić o własnych potrzebach, oczekiwaniach. Możemy chorobliwie potrzebować akceptacji.

Umiejscowienie - od pępka po splot słoneczny

Kolor – żółty

Kamienie czakralne - bursztyn, topaz żółty, cytryn, karneol, ametryn, kamień słoneczny,

 

Czakra serca - Anahata

Czwarta czakra określana jako czakra serca. Znajduje się za kością piersiową z przodu i na kręgosłupie między łopatkami z tyłu. To jest centrum miłości, współczucia i duchowości. Odpowiada za wrażliwość na piękno, wspaniałe relacje, odczucie bezwarunkowej miłości, umiejętność wybaczania, umiejętność dawania i brania. Osiąga ona swoją dojrzałość między 21-28 rok – jest to wiek szczytowy dla grasicy, jesteśmy wtedy najbardziej odporni, najaktywniejsi, mamy siłę i chęć do działania. Czakra związana z naszym sercem, płucami. 

Niezrównoważona czakra będzie oznaczać lęk przed samotnością, lęk przed zdradą, zazdrość, rozgoryczenie, nienawiść. Przy niedoborach energii będziemy nieczuli na krzywdę innych, skupieni na sobie, bez empatii i współczucia, niezdolni do miłości. Czakra zablokowana objawia się dużą podatnościom na zranienia, użalanie się nad sobą, (nikt mnie nie kocha, nie jestem wart). Jeżeli zaś czakra serca ulegnie przeładowaniu to możemy być tak rozproszeni zajmowaniem się sprawami otoczenia, że zapominamy o sobie, jest to potrzeba pomagania niezależnie czy ktoś tego chce czy nie, objawia się również nadmierną wylewnością . Czakra zrównoważona świadczy o umiejętności przyjmowania serdeczności, poczuciu bezpieczeństwa, odczuwania piękna, harmonii. Altruizm, zrozumienie, empatia, współczucie oraz współodczuwanie.  

Umiejscowienie – serce

Kolor - różowy i zielony 

Kamienie czakralne - kwarc różowy, turmalin różowy, amazonit, rubin, opal różowy, szmaragd

 

Czakra gardła - Vishuda

Piąta czakra jest nazywana Gardłem. Znajduje się w okolicach szyji i jest centrum komunikacji, dźwięku i ekspresji kreatywności poprzez myśl, mowę i pisanie. Odpowiada za naszą komunikację, wyrażanie siebie, zdolność podejmowania decyzji, krytycyzm i ocenianie. Przekazuje światy zewnętrznemu treści wszystkich naszych czakr.

Jeśli czakra jest zablokowana objawi się to małomównością, lub mówieniem o sprawach mało ważnych, jąkaniem, trudnością w wyrażaniu siebie, brakiem zaufania do własnej intuicji. Możemy również odczuwać brak kreatywności, wypalenie, problemy z nagromadzonym żalem do siebie i innych. Czakra zbyt otwarta to nadużywanie słów do manipulacji, nadmierna gadatliwość i arogancja. Jeśli czakra będzie zrównoważona to będziemy mieć dobrą komunikację z otoczeniem, otwartą postawę, inspirację artystyczną, odczuwać niezależność, asertywność, oraz będziemy mieć łatwość medytowania. Jej przeładowanie może objawiać się słowotokiem, nadmiernym gadulstwem i nadmiernym przywiązaniem do rutyny i planu. 

Umiejscowienie - szyja, gardło, tarczyca

Kolor - jasno niebieski

Kamienie czakralne - akwamaryn, topaz, apatyt, tanzanit, larimar, turkus

 

Czakra trzeciego oka - Adżnia

Szósta czakra jest określana jako trzecie oko. Znajduje się nad fizycznymi oczami na środku czoła. To jest centrum zdolności psychicznych, wyższej intuicji. Odpowiada za rozbudzoną intuicję, jasne przeczucia, dostęp do uniwersalnej wiedzy, kontakt z podświadomością oraz rozwiniętą wyobraźnie. Związana jest z naszym szóstym zmysłem i siłą naszego umysłu. Pełnię swojego rozwoju osiąga między 35-42 rokiem życia. 

Czakra zablokowana objawia się małomównością, albo mówieniem o sprawach mało ważnych. Pojawiają się trudności w wyrażaniu siebie, nieodpowiedzialność w wyrażaniu opinii, brak zaufania do własnej intuicji. Jeśli czakra jest zbyt otwarta może prowadzić do zbyt racjonalnego myślenia, odrzucenia przekonań duchowych, demonstracji własnej władzy, intelektualnej arogancji. Natomiast jeśli czakra jest zrównoważona to będzie to świadczyć u danej osoby o przytomności umysłu, zdolności wizualizacji, nieprzywiązywania do rzeczy materialnych i wewnętrznej mądrości.

Narządy - mózg, układ nerwowy, oczy, zatoki, przysadka mózgowa

Kolor - indygo, fiolet, ciemnoniebieski

Kamienie czakralne - szafir, lapis lazuli, iolite, labradoryt, tanzanit, fluoryt, kyanit, czaroit

 

Czakra korony

Siódma czakra jest nazywana Koroną. Znajduje się tuż za czubkiem czaszki. Jest centrum duchowości, oświecenia, dynamicznej myśli i energii. Odpowiada za odczuwanie jedności z Wszechświatem, poczuciem nieograniczonego potencjału, wewnętrzną mądrość, odnalezienie swojej drogi życiowej. Osiąga ona swoją dojrzałość między 42-49 rokiem życia, wtedy też pojawia się zainteresowanie duchowością, medytacją, twórczością artystyczną. Dzięki niej osiągamy zrozumienie i odnajdujemy sens życia. Nie ma lepszej drogi do rozwoju tej czakry niż medytacja. 

Jeśli czakra korony jest pusta, człowiek rzuca się w wir rozrywek i alkohol. Jeśli czakra jest niezrównoważona mogą pojawić się takie choroby jak epilepsja, Alzhaimer, depresja, obsesyjne myśli. Gdy czakra jest zbyt otwarta to możemy mieć poczucie niespełnienia, frustrację i kryzysy duchowe. Czakra zablokowana może powodować poczucie strachu, wyczerpanie, problemy z podejmowaniem decyzji. Braki energii na tej czakrze dają otępienie, zagubienie i dezorientację.

Kolor - biały, srebrny

Narządy - szyszynka, mózg

Kamienie czakralne - diament, herkimer, kryształ górski, ametyst, czaroit

pixel