Darmowa dostawa do Paczkomatu od 400zł
Darmowa dostawa od 400,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja biżuterii

Jak pielęgnować biżuterię?

Biżuteria to nieodzowny element stylizacji. Aby na długo zachowała swój blask i pierwotny wygląd należy o nią odpowiednio dbać.

Srebro jest metalem szlachetnym, które najczęściej jest stosowanym do wyrobu naszej biżuterii. Jest to stosunkowo miękki metal, który w naturalny sposób rysuje się, matowieje i ulega stopniowemu zużyciu. Dodatkowo, pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, tlenu oraz wilgoci, srebro ulega naturalnym procesom chemicznym powodując tzw. oksydację metalu (czernienie i matowienie), w wyniku której pokrywa się czarnym nalotem – warstwą siarczku srebra. Możemy ją usunąć samodzielnie. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi zaleceniami

1. Odpowiednie przechowywanie

  • Co zrobić gdy srebro czernieje? Srebro próby 925 ulega procesowi oksydacji, więc z biegiem czasu matowieje, traci swój blask. Aby odpowiednio zadbać o srebrną biżuterię unikaj pozostawiania jej w wilgotnych miejscach oraz przechowuj ją w szczelnych szkatułkach lub papierowych pudełkach. Wilgoć negatywnie wpływa na srebro i powoduje jego żółknięcie. Podstawową metodą dbania o biżuterię ze srebra jest jej właściwe przechowywanie. 
  • Jeżeli źle przechowujesz srebrną biżuterię, narażasz ją na szereg uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo mogą wystąpić niekorzystne procesy chemiczne, które spowodują utratę blasku srebrnej biżuterii.
  • Każdą sztukę biżuterii należy przechowywać osobno, w osobnych przegródkach szkatułki lub woreczkach. Biżuteria nie będzie się dzięki temu rysowała. Nie będzie się także plątała.
  • Trzymaj z dala od dziennego światła, wilgoci i substancji chemicznych. Jeżeli nie zastosujesz się do tej zasady, srebrna biżuteria będzie się bardzo szybko utleniała. Pojawią się na jej powierzchni charakterystyczne żółte plamy. Po dłuższym czasie niewłaściwego przechowywania, zacznie czernieć. (jest to proces naturalny powstały w wyniku reakcji srebra z tlenkami siarki zawartymi w powietrzu)

2. Odpowiednie użytkowanie biżuterii srebrnej

  • Biżuterię należy ściągać do prac domowych oraz przed snem, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) lub chemiczne (pod wpływem niektórych detergentów)
  • Składniki kosmetyków (perfum, dezodorantów, kremów itp.) oraz detergentów mogą być przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. Kosmetyki stosuj przed założeniem biżuterii.
  • warto ściągać, jeżeli idziemy na siłownie, kąpiemy się w morzy czy w wannie

3. Czyszczenie biżuterii

  • Wilgoć negatywnie wpływa na srebro i powoduje jego żółknięcie. Oksydacja srebra uzależniona jest od znacznej ilości dwutlenku siarki w atmosferze, który powoduje czernienie srebra. Dlatego staraj się systematycznie czyścić swoją biżuterię.
  • Biżuterię najlepiej raz w miesiącu przemyć z zanieczyszczeń mechanicznych (kremy, pot)
  • Co pewien czas przeczyścić profesjonalnym środkiem do czyszczenia biżuterii. Polecamy przede wszystkim chusteczki, ponieważ są one nasączone środkiem usuwającym wszelki osad oraz środkiem nabłyszczającym i jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na wyczyszczenie biżuterii.
  • Płyn do czyszczenia biżuterii jest substancją żrącą i należy zachować szczególną ostrożność przy jego użytkowaniu. Nie należy nim czyścić biżuterii zawierającej kamienie naturalne, zwłaszcza organiczne (bursztyn, koral, perła) oraz inne delikatne i wrażliwe na kontakt z wodą elementy, biżuterii oksydowanej, barwionej powierzchniowo czy powlekanej innymi metalami (np. pozłacanej)

4. Biżuteria pozłacana

  • Biżuteria srebrna pozłacana, rodowana, oksydowana – tworząca cienką warstwę zewnętrzną wyrobu, ulega naturalnemu ścieraniu. Zmiana barwy takiej biżuterii nie jest wynikiem wady produktu i nie podlega reklamacji. Proces ten możemy spowolnić stosując się do zasad dotyczących właściwego użytkowania i pielęgnacji biżuterii (patrz punkty wyżej)
  • Podczas czyszczenia biżuterii zachowaj ostrożność, nie naciskaj zbyt mocno powierzchni metalu ani nie poleruj zbyt mocno, aby nie zetrzeć zewnętrznej warstwy rodu czy złota.
  • Pozłacane srebro należy chronić przed kosmetykami i wodą. Złocenie naturalnie z biegiem czasu zniknie, jednak stosując się do ogólnych zasad dbania o biżuterię możne to spowolnić ten proces.

5. Kamienie naturalne

  • Uwaga! Do produkcji naszej biżuterii wykorzystujemy wyłącznie naturalne kamienie, dlatego na ich powierzchni mogą występować drobne niedoskonałości - plamki, dziurki lub wewnętrzne spękania (inkluzje), których nie należy traktować jako wadę lecz cechę stanowiącą o niepowtarzalności i unikatowości pojedynczego egzemplarza.
  • Kolor kamienia może się zmieniać w zależności od kąta padania światła (np. kamienie księżycowe, labradoryty).
  • Pamiętaj również, że kamienienie tego samego rodzaju mogą delikatnie różnić się między sobą odcieniem, nawet jeśli pochodzą z tej samej kopalni. Zdarzają się też minimalne różnice w rozmiarach kamieni powstałe w trakcie ręcznej obróbki.

6. Tekstylia: sznurki, żyłki, materiał

  • Elementy biżuterii wykonane z materiałów tekstylnych takich jak rzemyki czy sznurki ulegają zużyciu, z czasem mogą się przecierać, rozciągać i odbarwiać. Żyłka jubilerska, którą stosujemy do produkcji biżuterii elastycznej jest najwyższej jakości. Przy odpowiednim dobraniu rozmiaru i prawidłowym użytkowaniu, zachowa swój okrągły kształt i właściwości elastyczne.
  • Biżuterię z elementami tekstylnymi podobnie jak w przypadku skórzanych należy chronić przed zamoczeniem i kontaktem z kosmetykami, zawsze zdejmować przed kąpielą lub sauną - uniknie się odbarwień oraz wypłukiwania się barwników.
  • Żyłka - należy unikać sytuacji w których mogłoby dojść do szarpnięcia, zaczepienia i zerwania żyłki. Jeśli jednak dojdzie do jej rozciągnięcia lub uszkodzenia można ją bez problemu wymienić.

 7. Przebarwienia

Niektóre metale mogą reagować ze skórą powodując przebarwienia. Szczególnie znanym metalem z wywoływania tego typu reakcji jest miedź. Niektóre osoby mogą podczas użytkowania biżuterii zauważyć na skórze zielonkawe przebarwienia. Są one spowodowane reakcją chemiczną między kwasami w skórze i metalem biżuterii lub reakcją między metalem a inną substancją na dłoni, np. balsamem.

Kolor zielony sam w sobie nie jest szkodliwy i można go łatwo usunąć za pomocą wody i mydła.

pixel