Darmowy paczkomat InPost przy zamówieniu powyżej 400zł

7 Czakr

Czym są CZAKRY?

Według starożytnej filozofii jogi, człowiek jest istotą energetyczną. System energetyczny według tej koncepcji tworzą czakry. 7 czakr głównych, które są kanałami energetycznymi oraz biopolem człowieka. To nasze wewnętrzne źródło MOCY. Słowo czakra pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, wir energii lub dysk. Czakry to ośrodki energetyczne, które znajdują się w różnych miejscach ciała fizycznego człowieka oraz na poziomie ciał subtelnych. Siedem najważniejszych czakr człowieka, umieszczonych jest w środku kręgosłupa, wzdłuż rdzenia kręgowego. Każda z 7 czakr w zależności od poziomu, odpowiada za pewne sfery zdrowia, jak i życia.

Co zaburza pracę CZAKR?

Czakry to bardzo delikatne twory energetyczne, w których odbijają się wszelkie doświadczenia życiowe związane z odczuwaniem silnych emocji, w szczególności z ich tłumieniem (np. nie wyrażona agresja, którą osoba kieruje przeciwko sobie, może być jedną z przyczyn depresji, w takim przypadku zaburzona jest praca większości czakr). Pracę ośrodków energetycznych w ciele zakłóca negatywne myślenie, samokrytyka, pozostawanie w toksycznych relacjach, ale też smog elektromagnetyczny, chemia i konserwanty zawarte w żywności. Zaburzenia w którejkolwiek z tych 7 czakr manifestują się w postaci chorób fizycznych, złego samopoczucia psychicznego i niezadowolenia z danej sfery życia.

Kamienie na odpowiednie CZAKRY

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę czym są czakry, co widać w rosnącym zainteresowaniu kamieniami ochronnymi i energetycznymi. Warto jednak wiedzieć, że tak, jak każda czakra ma odmienne zadania, tak i każdy kamień, czy minerał, ma nieco inne przeznaczenie. Jeśli planujemy więc zakup biżuterii warto dowiedzieć się jakie wybrać kamienie na odpowiednie czakry. Każda z tych 7 czakr funkcjonuje nieco inaczej i każda spełnia nieco inne zadania. Więc nie każdy kamień spisze się idealnie w przypadku każdej czakry. Poniżej znajdziesz artykuł z krótką charakterystyką każdej oraz listą kamieni jakie warto zastosować. Wzmacniających kamieni i minerałów jest wiele, ale warto dobrać kamienie na odpowiednie czakry. 

 

Czakra podstawy/korzenia - Mulandhara 

czakra podstawy/korzenia

 

Czakra korzenia znajduje się u podstawy kręgosłupa w okolicy kości ogonowej. Centrum to zaspokaja podstawowe potrzeby w zakresie przetrwania, bezpieczeństwa i ochrony. Jest silnie powiązana z naszym kontaktem z Matką Ziemi, zapewniając nam możliwość uziemienia się. To także centrum manifestacji. Kiedy próbujesz sprawić, by coś się wydarzyło w materialnym świecie, biznesie lub dobrach materialnych, energia do osiągnięcia sukcesu będzie pochodzić z pierwszej czakry. Z czakrą podstawy związane jest nasze ugruntowanie. Bez ugruntowania możemy stać się niestabilni, wybuchamy gniewem i łatwo jest nas wytrącić z równowagi. Kiedy jesteśmy dobrze ugruntowani dobrze radzimy sobie z codziennym stresem, z zaskakującymi nas wydarzeniami, z przykrymi sytuacjami.

Jeśli mamy zbyt otwartą czakrę podstawy to może pojawić się w nas egocentryzm, tyrania, nadmierne przywiązanie do spraw materialnych, niechęć do zmian oraz chęć gromadzenia wokół siebie rzeczy materialnych. Natomiast jeśli czakra będzie zbyt zamknięta, to będzie w nas dominował lęk, niepokój, niezdecydowanie, potrzeba emocjonalnego wsparcia, bojaźliwość, mała odporność psychiczna i fizyczna oraz ciągła tęsknota za innym życiem. Może wystąpić otyłość, problemy z kolanami. Zaniedbana czakra korzenia często przejawia się w oderwaniu od rzeczywistości, odrealnieniu, kłopotach z dbaniem o siebie, pewnością siebie. Często osoby z dysfunkcją tej czakry czują się zagrożone czymś, nie mają poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Także nawet przy stałej pracy, pieniądze jakoś się ich nie trzymają.

Choroby towarzyszące problemom z tym ośrodkiem, to hemoroidy, ogólne osłabienia organizmu, kłopoty z wydalaniem, problemy z prostatą u mężczyzn, niedokrwistość oraz inne związane z krwią. 

Umiejscowienie – biodra nogi, podstawa kręgosłupa, narządy płciowe

Żywioł – ziemia

Działanie – przetrwanie, ugruntowanie

Stan wewnętrzny – spokój, bezpieczeństwo, stabilizacja

Kolor – czerwony, brązowy, czarny

Planety - Saturn, Ziemia

Kamienie czakralne - jaspis, granat, rubin, hematyt, kwarc dymny, czarny turmalin, 

 

 

Czakra sakralna - Swadhsthana

 czakra sakralna

 

Druga czakra znajduje się dwa cale poniżej pępka i jest zakorzeniony w kręgosłupie. To centrum zaspokaja podstawowe potrzeby związane z seksualnością, kreatywnością, intuicją i poczuciem własnej wartości. Ta czakra dotyczy także życzliwości, poczucia własnej wartości. Właściwa równowaga w tej czakrze oznacza zdolność swobodnego przepływu emocji oraz odczuwania i docierania do innych seksualnie lub nie.  

W przypadku nierównowagi energetycznej w czakrze sakralnej mogą pojawiać się schorzenia ginekologiczne, problemy z pęcherzem i prostatą, bóle krzyżowe, niezrównoważony popęd płciowy (nadmierny lub oziębłość).To czakra związana z witalnością, radością życia, seksualnością, a także tworzeniem. Niedobory energii na tej czakrze dadzą o sobie znać w postaci braku chęci do życia, brakiem radości, pesymizmem, u artystów pojawi się niemoc twórcza. Zrównoważoną czakrę zaobserwujemy u osoby z dużym wewnętrznym spokojem, z poczuciem stabilizacji, poczuciem bezpieczeństwa, kreatywnością, stabilizacją emocjonalną, osoba taka będzie spełniona. Przeładowana czakra może sprawić kłopoty z nadmiernym seksualizmie, nimfomanii, postrzeganiem życia tylko poprzez jego przyjemności. 

Choroby związane z tą czakrą to zaburzenia hormonalne, zaburzenia łaknienia, choroby związane z organami płciowymi oraz limfą, nerki, pęcherz, jelito grube

Umiejscowienie - dolna część brzucha, genitalia, macica

Żywioł – Woda

Działania - pożądanie, przyjemność, seksualność, prokreacja

Kolor - pomarańczowy

Planety - Księżyc

Kamienie czakralne - karneol, kamień słoneczny, kamień księżycowy, agat, cytryn, 

 

Czakra splotu słonecznego - Manipura

czakra splotu słonecznego

 

Trzecia czakra jest centrum osobistej mocy, miejscem ego, namiętności, impulsów, gniewu i siły. Czakra splotu słonecznego mówi o naszej kreatywności, zadowoleniu z życia, twórczości, seksualności, namiętności, tego jak postrzegamy siebie samych. Odpowiada za naszą osobowość, za nasze ego, pomniejszone lub zbyt nadęte. Z tym obszarem związana jest nasza wola, chęć działania, ruszenia do przodu, to siła naszego życia, nasza witalność. 

Ściśnięte żołądki, zapadnięte przepony, duże brzuchy, są to tylko niektóre przejawy w naszym ciele, świadczące o nierównowadze w czakrze splotu słonecznego. Lęk przed wyróżnianiem się, strach przed uaktywnieniem wewnętrznej mocy, wycofywanie się z życia, to z kolei objawy niezrównoważenia w tej czakrze w aspektach psychologicznych. Gdy czakra splotu jest zbyt otwarta, to nasze ego może być zbyt rozdęte, możemy być zbyt władczy mieć skłonność do manipulacji wobec innych , możemy za wszelką cenę chcieć stawiać na swoim. Jeśli czakra jest zablokowana wtedy nadmiernie przejmujemy się tym co mówią inni, mamy brak poczucia własnej wartości. W przypadku zablokowanej czakry splotu, nie potrafimy mówić o własnych potrzebach, oczekiwaniach, jesteśmy zniechęceni i niepewni. Może w konsekwencji występować w nas chorobliwa potrzeba akceptacji.

Choroby towarzyszące zaburzeniom tej czakry to problemy żołądkowe, nadkwasota, niedokwasota, kamienie żółciowe, problemy z wątrobą, cukrzyca, żółtaczka.

Umiejscowienie - od pępka po splot słoneczny

Kolor – żółty

Żywioł - Ogień 

Działanie - wola, moc, stanowczość, radość, śmiech, gniew

Planety - Mars i Słońce

Kamienie czakralne - bursztyn, topaz żółty, cytryn, karneol, ametryn, kamień słoneczny, peridot

 

Czakra serca - Anahata

czakra serca

 

Czwarta czakra jest określana jako czakra serca. Znajduje się za kością piersiową z przodu i na kręgosłupie między łopatkami z tyłu. To jest centrum miłości, współczucia i duchowości. Kieruje umiejętnością kochania siebie i innych, dawania i otrzymywania miłości. Jest to również czakra łącząca ciało i umysł z duchem. W tej czakrze zaczyna się nasze wnętrze, duchowość, uczucia, nasz system wartości. Osiąga ona swoją dojrzałość między 21-28 rok – jest to wiek szczytowy dla grasicy, jesteśmy wtedy najbardziej odporni, najaktywniejsi, mamy siłę i chęć do działania. Czakra związana z naszym sercem. Inne części ciała do niej przynależne to płuca, osierdzie, ramiona i dłonie. Wszystkie dolegliwości związane z sercem, duszności, astma, nadciśnienie, piersi, rak, niedowłady w rękach związane są z tą czakrą.

Na poziomie emocjonalnym niezrównoważona czakra będzie oznaczać lęk przed samotnością, lęk przed zdradą, zazdrość, melancholię, rozgoryczenie, nienawiść, niezdolność wybaczania sobie. Jeśli czakra serca jest zbyt otwarta, to może wystąpić niezdolność do przyjmowania uczuć, złość lub interesowna miłość Czakra zablokowana mówi, nie jestem warta tej miłości, u takiej osoby może wystąpić podatność na zranienia, użalanie się nad sobą, (nikt mnie nie kocha), lęk przed odrzuceniem i zranieniem. Czakra zrównoważona świadczy o umiejętności przyjmowania serdeczności, poczuciu bezpieczeństwa, odczuwania piękna, harmonii, takiego człowieka cechuje bezwarunkowa miłość. Altruizm, zrozumienie, empatia, współczucie oraz współodczuwanie, to właśnie rejony gdzie manifestuje się działanie czakry serca. Przy niedoborach energii w tej czakrze będziemy nieczuli na krzywdę innych, skupieni na sobie, pozbawieni empatii i współczucia, niezdolni do głębszej miłości. Jeżeli zaś czakra ta ulegnie przeładowaniu możemy być tak rozproszeni zajmowaniem się sprawami innych, że zapomnimy o sobie, potrzeba pomagania innym niezależnie od tego czy oni tego chcą czy nie - to także nadczynność tej czakry, podobnie jak nadmierna wylewność, niestabilność uczuciowa.

Choroby związane z nią to wszelakie problemy z sercem, choroba wieńcowa, płuca, 

Umiejscowienie – serce

Kolor - różowy i zielony

Żywioł – powietrze

Działanie – miłość, współczucie

  Planeta - Wenus 

Kamienie czakralne - kwarc różowy, kunzyt, turmalin różowy, arbuzowy, zoiste, amazonit, rubin, lepidoit, opal różowy, rodonit, szmaragd, malachit, 

 

Czakra gardła - Vishuda

czakra gardła

 

Piąta czakra jest nazywana Gardłem. Znajduje się w okolicach obojczyka, szyji i jest centrum komunikacji, dźwięku i ekspresji kreatywności poprzez myśl, mowę i pisanie. Możliwości zmiany, transformacji i leczenia znajdują się tutaj. Gardło jest tam, gdzie gromadzi się gniew i nareszcie odpuszcza. Odpowiada ona za naszą komunikację, zdolności krasomówcze, wyrażanie siebie, zdolność podejmowania decyzji, krytycyzm i ocenianie. Narządy związane z czakrą gardła to tchawica, oskrzela i górny odcinek płuc.

Niesprawność tej czakry może być związana z bólem gardła, sztywnością karku, przeziębieniem, problemami z tarczycą i ze słuchem. Atrybutami tej czakry są słuchanie, mówienie, pisanie, śpiewanie i telepatia. Jeśli u danej osoby, czakra ta będzie zablokowana, będą one małomówne, albo będą mówić o sprawach mało ważnych, mogą się jąkać, mogą mieć też trudności w wyrażaniu siebie, mogą być nieodpowiedzialne w wyrażaniu opinii, nie będą miały też zaufania do własnej intuicji. Czakra zbyt otwarta to nadużywanie słów do manipulacji, nadmierna gadatliwość, dogmatyczność i arogancja. Jeśli czakra będzie zrównoważona to będziemy mieć dobrą komunikację z otoczeniem, czuć zadowolenie, będziemy mieć otwartą postawę, inspirację artystyczną, czuć niezależność, asertywność, oraz będziemy mieć łatwość medytowania. Jeżeli cierpimy na brak kreatywności, czujemy się wypaleni, mamy problemy z nagromadzeniem żalu do innych i do siebie to możemy być pewni że nasza czakra gardła nie funkcjonuje najlepiej. Jej przeładowanie może objawiać się słowotokiem, nadmiernym gadulstwem, gadaniem „po próżnicy” i nadmiernym przywiązaniem do rutyny i planu. Brak energii na tej czakrze sprawi że będziemy niekomunikatywni, pozbawiani kreatywności.

Chorobowo zaburzenia energetyczne w tym rejonie objawią się chrypką, kłopotami z głosem i strunami głosowymi, jąkaniem, problemami z tarczycą, układem oddechowym, oraz problemami ze szczęką.

Umiejscowienie - szyja, gardło, tarczyca

Kolor - jasno niebieski

Żywioł - eter

 Działanie - zdolność wyrażania siebie, podejmowanie decyzji, krytycyzm, ocenianie

Kamienie czakralne - turkus, szafir, akwamaryn, lapis lazuli, chalcedon, angelit, apatyt, kyanit, tanzanit,

 

Czakra trzeciego oka - Adżnia

czakra trzeciego oka

 

Szósta czakra jest określana jako trzecie oko. Znajduje się nad fizycznymi oczami na środku czoła. To jest centrum zdolności psychicznych, wyższej intuicji, energii ducha i światła. Pomaga także w usuwaniu negatywnych tendencji i eliminowaniu egoistycznych postaw. Dzięki mocy szóstej czakry możesz otrzymać wskazówki i dostroić się do swojego Wyższego Ja. O niesprawności tej czakry świadczą takie dolegliwości jak utrata wzroku, bóle głowy, koszmary nocne, przemęczenie oczu i niewyraźne widzenie. Czakra ta związana jest z naszym szóstym zmysłem, z naszą intuicją i naszymi przeczuciami, siłą naszego umysłu i zdolnościami poznawczymi. Pełnię swojego rozwoju osiąga między 35-42 rokiem życia, kiedy to oczekuje się od człowieka mądrości życiowej. Z czakrą tą są silnie powiązane nasz mózg, układ nerwowy, oczy, zatoki, przysadka mózgowa.

Dolegliwości pojawiające się w obrębie tej czakry w przypadku brak jej równowagi, to bóle głowy, głuchota, ślepota, dolegliwości kręgosłupa na całej długości, zaburzenia emocjonalne, lęki, koszmary senne. Jeśli u danej osoby, czakra ta będzie zablokowana, będą one małomówne, albo będą mówić o sprawach mało ważnych, mogą się jąkać, mogą mieć też trudności w wyrażaniu siebie, mogą być nieodpowiedzialne w wyrażaniu opinii, nie będą miały też zaufania do własnej intuicji. Jeśli czakra jest zbyt otwarta może prowadzić do zbyt racjonalnego myślenia, odrzucenia przekonań duchowych, demonstracji własnej władzy, intelektualnej arogancji. Natomiast jeśli czakra jest zrównoważona to będzie to świadczyć u danej osoby o przytomności umysłu, zdolności wizualizacji, nieprzywiązywania do rzeczy materialnych i wewnętrznej mądrości.

Choroby związane z tą czakrą to problemy ze wzrokiem, choroby oczu, zaburzenia pamięci, problemy z zatokami, migreny.

Narządy - mózg, układ nerwowy, oczy, zatoki, przysadka mózgowa

Kolor - indygo, fiolet, ciemnoniebieski

Działanie - przeczucia, intuicja, 

Kamienie czakralne - ametyst, sodalit, lapis lazuli, fluoryt, iolite, labradoryt, tanzanit

 

Czakra korony

czakra korony

 

Siódma czakra jest nazywana Koroną. Znajduje się tuż za czubkiem czaszki. Związane są z nią kora mózgowa i centralny układ nerwowy. Jest centrum duchowości, oświecenia, dynamicznej myśli i energii. Pozwala na wewnętrzny przepływ mądrości. O niesprawności tej czakry będą świadczyć np. depresja, wyobcowanie, pomieszanie, nuda, apatia, brak zdolności uczenia się. Osiąga ona swoją dojrzałość między 42-49 rokiem życia, wtedy też pojawia się zainteresowanie duchowością, medytacją, twórczością artystyczną, modlitwą. Czakra ta łączy nas z boską inteligencją, dzięki której osiągamy zrozumienie i odnajdujemy sens życia. Czakra siódma jest ośrodkiem oświecenia, odnosi się do tego, czego doświadczamy jako umysłu. Umysł jest swego rodzaju sceną, na które wystawiane są sztuki świadomości. Może przynieść nam komedię, tragedię, podekscytowanie lub nudę. Nie ma lepszej drogi do rozwoju tej czakry niż medytacja. Możemy po prostu kontrolować oddech, recytować mantry, poruszać się z pełną świadomością lub po prostu patrzeć bez celu w przestrzeń. 

Jeśli czakra korony jest pusta, człowiek rzuca się w wir rozrywek i alkohol. Jeśli czakra jest niezrównoważona mogą pojawić się takie choroby jak epilepsja, Alzhaimer, depresja, obsesyjne myśli. Gdy czakra jest zbyt otwarta to możemy mieć poczucie niespełnienia, frustrację i kryzysy duchowe. Czakra zablokowana może powodować poczucie strachu, wyczerpanie, problemy z podejmowaniem decyzji. Braki energii na tej czakrze dają otępienie, zagubienie i dezorientację.

Chorobowo problemy z koroną objawiają się w depresjach, demencjach, zaburzeniach pamięci, zawrotach głowy i chorobach związanych z mózgiem.

Kolor - biały, srebrny

Narządy - szyszynka, mózg

Działanie - dostęp do podświadomości 

Kamienie czakralne - diament, kryształ górski, ametyst

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl